Universitet 1991-yil 6-mayda Oʻzbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti I. A. Karimovning farmoni bilan Beruniy nomidagi Toshkent politexnika institutining arxitektura fakulteti, sanoat-qurilish fakulteti va qurilish fakulteti negizida tashkil etilgan.
Universitet Respublikaning arxitektura-qurilish taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha yetakchi taʼlim muassasasi boʻlib, kadrlar tayyorlash milliy dasturi boʻyicha oliy taʼlim oldiga qoʻyilgan vazifalarni bajarishga mas’uldir. Universitetda „Arxitektura“, „Bino va inshootlar qurilishi“, „Muhandislik va qurilish infratuzilmasi“, „Qurilish menejmenti“ fakultetlari, shuningdek, akademik litsey, qurilish va xalqaro aloqalar boʻlimi, rahbar kadrlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash markazi faoliyat koʻrsatgan.
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti 350 nafar professor-oʻqituvchilar, jumladan, 28 nafar fan doktori va professorlar, 121 nafar fan nomzodi va dotsentlar faoliyat koʻrsatgan. Universitet professor-oʻqituvchilarining 38,5 foizi ilmiy daraja va unvonlarga ega. Universitetda 13 ta bakalavriat taʼlim yoʻnalishi va 20 ta magistratura mutaxassisligi boʻyicha ikki mingdan ortiq talaba tahsil olgan. Oʻquv jarayonida talabalar chuqur nazariy bilim va ilmiy-amaliy maslahatlar olish imkoniyatiga ega. Universitetda arxitektura va qurilish yoʻnalishi boʻyicha doktorlik dissertatsiyalarini himoya qilish boʻyicha ixtisoslashtirilgan kengashlar tashkil etilgan. Fan va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash boʻlimi orqali 7 ta yoʻnalish boʻyicha ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlanadi. Universitet ilmiy-tadqiqot ishlari Oʻzbekiston Respublikasining asosiy yoʻnalishlarini ishlab chiqish Davlat ilmiy-nazariy dasturiga kiritilgan.
Universitet mutaxassislari tomonidan qurilish, jamoat va turar-joy binolarini loyihalash, bino va binolarning zilzilalarga chidamliligini aniqlash, texnogen chiqindilar asosida yuqori sifatli qurilish materiallari ishlab chiqarish uchun buyurtmalar qabul qilinadi. Universitetning nashriyot-tahririyat boʻlimi tomonidan darsliklar, oʻquv-uslubiy qoʻllanmalar, monografiyalar va ilmiy ishlar toʻplamlari nashr etilgan.
Umumiy texnologiya va maxsus fanlarni oʻrganish, eng yangi pedagogik texnologiyalarni qoʻllash uchun fan va texnika yutuqlaridan foydalangan holda Oʻzbekiston Respublikasi qurilish sohasida rahbar kadrlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash markazi tashkil etilgan.
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti qoshidagi akademik litsey 1996-yildan buyon faoliyat koʻrsatib kelmoqda. Unda 542 nafar oʻquvchi tahsil oladi. Litseyda 3 nafar professor, 12 nafar fan nomzodi va dotsentlar dars beradi.
TAQU MDHOsiyo va Yevropaning 20 dan ortiq yetakchi institut va universitetlari bilan shartnomalar tuzgan.
Universitetda professor-oʻqituvchilar va talabalar uchun maydoni 1075,2 m2 boʻlgan axborot-resurs markazi internet tarmogʻiga ulangan zamonaviy kompyuterlar hamda 247 958 dona elektron kitob fondi mavjud. Universitetda sport bilan shugʻullanish uchun „Paxtakor“ sport majmuasi, hududlardan kelgan talabalar uchun yotoqxona, universitetning asosiy binosida oshxona hamda fakultetlarda bufetlar mavjud.