• Sharipova Gulnoza O`lmaskamolovna
"O'zbek va xorijiy tillar” kafedrasi ТАQI tarkibida 1991-yil tuzilgan. 2023 yildan kafedra “Xorijiy tillar” nomi bilan faoliyat yuritadi. Kafedra mudiri Zakirova Hilola Abduraxmanovna.
Bugungi kunda kafedraning ilmiy salohiyati 27 foizni tashkil etadi. Kafedrada xozirgi kunda jami 23 nafar professor-o‘qutuvchilar faoliyat yuritadi. Shundan 2 nafar professor, 6 nafar dotsent, 2 nafar dotsent v.b, 13 nafar katta o’qituvchi. Ushbu professor-o‘qituvchilar tomonidan hozirgi kungacha xorijiy tillarni o’qitishga  oid bir qancha darslik, o‘quv qo‘llanmalar, uslubiy ko‘rsatmalar, monografiyalar, ilmiy maqolalar nashr etilgan.
Davr talabidan kelib chiqib, xorijiy tillаrda oʻqitishni takomillashtirish toʻgʻrisida farmonlar vа qarorlar ijrosini ta’minlash maqsadida kafedrа oʻqituvchilari tomonidan ishchi oʻquv rejalarni hamda barchа fanlardan oʻquv-uslubiy majmualar qaytа ishlab chiqildi. Kafedra professor-o’qituvchilari adabiyotlarni, xorijiy mutaxassislarni dars mashg’ulotlarini tarjima qilishda faol ishtirok etib kelmoqda.
Kafedraning "Xorijiy tillarni oʻqitishda interaktiv metod vа yangi informatsion texnologiyalardan foydalanish”, "Tarjima nazariyasi va amaliyotining dolzarb muammolari” ilmiy-metodik yoʻnalishi mavzulari boʻyichа har yili xalqaro Impact Factor, Respublika OAK jurnallarida, institut ilmiy-amaliy аnjumanlari toʻplamlarida hamda ilmiy jurnallarida  maqolalar, tezislar, uslubiy tavsiyanomalar chop etildi. 2022 yildan kafedraning xorijiy tillardan dars beruvchi barcha professor-o`qituvchilari C1 darajadagi xalqaro hamda milliy sertifikatlarga ega bo`ldilar. Xorijiy tillar kafedrasi talabalarda til ko`nikmalarini rivojlantirish, amaliyotda tadbiq etish maqsadida “New Generation” volontyor talabalar jamoasini tashkil etdi hamda iqtidorli talabalarni Foreign Languages telekanalining Good Morning Uzbekistan ko`rsatuvida muntazam chiqishini ta`minlab kelmoqda.