“Furqat nomidagi maxsus stipendiya”si g’olibi bo’lgan talabalar taqdirlandi
Toshkent arxitektura-qurilish universitetida barcha ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarda o‘zining faolligi, bilim-salohiyati bilan adibimiz Zokirjon Xolmuhammad o‘g‘li Furqat hayoti va ijodi haqida olib borgan ilmiy-izlanishlari uchun “Furqat nomidagi maxsus stipendiya”si g’olibi bo’lgan talabalar taqdirlandi. Stipendiya egalarga universitet rektori v.v.b. B.Tulaganov tomonidan guvohnoma va bayram guldastasi taqdim etildi.Taqdirlash marosimi tadbir kuzatuvchilari va talabalarda o’qishga bo’lgan harakat va ishtiyoqini yanada kuchaytirdi.
Yil talabasi respublika ko'rik-tanlovi g'oliblari taqdirlandi
Toshkent arxitektura-qurilish universitetida yil davomida barcha talabalar orasida o’zining tashabbusi, izlanuvchanligi, ilg’orligi va faolligi bilan “Yil talabasi “ nominatsiyasiga sazovor bo’lgan talabalar taqdirlandi.“Yilning eng faol targ’ibotchi talabasi”“Yiling o’z mutaxasisligi bo’yicha eng bilimdon talabasi”“Yiling eng faol tadbirkor talabasi”nominatsiyalari bo’yicha g’olib bo’lgan talabalarga universitet rektori v.v.b. B.Tulaganov tomonidan Faxriy yorlig’i va guldastalar taqdim etildi.
Oliy ta'limdan keyingi ta'limga imtihonlarsiz o'qishga qabul qilish tartibi joriy qilinmoqda
Bunda, talabgorning Yagona elektron tizimdagi shaxsiy kabinetida toʻplanadigan maʼlumotlari oliy taʼlimdan keyingi taʼlimga kiruvchi talabgorlarga qoʻyiladigan talablarga muvofiq shakllanadi va oʻzlashtirgan fanlari, xorijiy tillarni bilish darajasi, faoliyat natijalari ballari bo‘yicha hisoblanadi.
Unda Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar prorektori S.Mardov soʻzga chiqib, Navoiy barcha turkiy xalqlarning eng buyuk shoiridir. Chunki u oʻzini “Xitoydan to Xuroson” gacha yoyilgan turkiy “qavm” (el, urug’)larning shoiri, deb bildi. Ularni bir adabiy til bayrog’i ostida birlashtirdi, “yakqalam” qildi. Bu bilan millatning iqtisodiy, siyosiy, ma’naviy ravnaqiga katta ta’sir koʻrsatdi-deya ta'kidlab oʻtdi. Tadbir mehmoni sifatida A.Navoiy nomidagi Davlat adabiyot muzeyi bosh xazinaboni A.Q.Eshonboboyev hamda "O'zbek tili adabiyoti" kafedrasi dotsenti N.Alimova ishtirok etdilar. Menejment fakulteti va Qurilish fakulteti talabalari tomonidan gʻazal hamda ruboiylar, sahna koʻrinishlari ijro etildi.
Milliy qadriyatlar-millat ma'naviyatining ko'zgusi
Toshkent arxitektura-qurilish universitetida Milliy qadriyatlar haftaligi doirasida "Milliy qadriyatlar-millat maʼnaviyatining koʻzgusi" mavzusida tadbir oʻtkazildi.
Chempion bilan uchrashuv
Toshkent arxitektura-qurilish universitetida Ogʻir atletika sport turi boʻyicha jahon hamda olimpiyada chempioni Ruslan Nuriddinov bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Unda Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar prorektori S.Mardov, Muhandislik fakulteti "Qurilish materiallari va konstruksiyalari texnologiyasi" kafedrasi dots Sh.Komilov, N.Bobokulova, professor-oʻqituvchilar hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi. Uchrashuv ochiq muloqot tarzida bo'lib, qizig'in savol javoblar tadbirni yanada ko'tarinki kayfiyatga olib chiqdi. Tadbir davomida Ruslan Nuriddinov universitetimizda tahsil olayotgan sport sohasida ham yutuqlarga erishib kelayotgan talabalarga omad tiladi va o'z tavsiyalarini berdi.
O‘zbekiston - Malayziya oliy ta’lim forumi doirasida Malaysian Green Technology and Climate Change Corporation (MGTC) kompaniyasi hamda Toshkent arxitektura-qurilish universiteti vakillari Malayziyada hamkorlik uchrashuvini o‘tkazdi. Uchrashuv davomida yashil arxitektura va yashil iqtisodiyot yo‘nalishlarida hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, tomonlar kelajakdagi hamkorlikni mustahkamlash maqsadida memorandum imzolash imkoniyatlarini ko‘rib chiqdi.
Obidjonov Jahongir Toxir o’g’lining (PhD) dissertatsiyasi muhokamasiga taklif etamiz
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.26/30.12.2019.Т.11.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi Ilmiy seminar yig‘ilishi 2025 yil 27 fevral kuni soat 10:00 da o‘tkazilishi va uning kun tartibida quyidagi dissertatsiya muhokama etilishi belgilandi:Talabgor Obidjonov Jahongir Toxir o’g’li 05.09.05 – “Qurilish materiallari va buyumlari” ixtisosligi bo‘yicha “Monolit qurilish uchun fibrobetonlarning samarador tarkiblarini ishlab chiqish” mavzusida tayyorlagan texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi muhokamasi.Ilmiy rahbar: t.f.f.d., dots.Raximov Sh.T.Manzil: Yunusobod tumani, Yangishahar ko‘chasi 9-uy, 4-bino, 5-qavat Kovorking markazi. Tel/faks: (55) 508-50-14, 508-03-12, E-mail:devon@taqu.uz
Mamatov Vaxidjon Shuxratovichning (PhD) dissertatsiyasi muhokamasiga taklif etamiz
Mamatov Vaxidjon Shuxratovichning 05.09.05 –“Qurilish materiallari va buyumlari’’ ixtisosligi bo’yicha “Fosfor o‘g‘itlarining chiqindisi asosida ko‘pikfosfogipsli bloklarni optimal tarkibi va ishlab chiqarish metodologiyasi’’ mavzusidagi falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasining ilmiy seminari Toshkent arxitektura-qurilish universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.26/30.12.2019.T.11.01 raqamli Ilmiy kengashning 2025 yil 20 fevral kuni soat 10:00 dagi majlisida bo‘lib o‘tadi.Manzil: 100011, Yunusobod tumani, Yangi Shahar ko’chasi 9-uy, 4-bino, 5-qavat faollar zali. Tel/faks: (99855) 508 02 95; (99855) 508 50 06, e-mail: devon@taqu.uz.