Toshkent arxitektura-qurilish universiteti va Toshkent Gidrometeorologiya Texnikumi Hamkorligi
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasining Toshkent Gidrometeorologiya Texnikumidagi filiali ochildi. Tadbirda "Qurilish" fakulteti dekani A.J. Abdullayev, texnikum direktori E.J. Daulatov, kafedra mudiri N.A. Aripova hamda professor-o‘qituvchilar ishtirok etdi.Hamkorlikning asosiy maqsadi  oliy ta’limni ishlab chiqarish talablari asosida rivojlantirish, malakali kadrlar tayyorlash sifatini oshirish va fan hamda amaliyotni integratsiya qilishdir. Ushbu hamkorlik doirasidaTalabalar amaliy mashg‘ulotlarini texnikum negizida o‘tkazishSoha ehtiyojlariga mos ta’lim dasturlarini ishlab chiqishIlmiy-tadqiqot va innovatsion ishlanmalarni rivojlantirishEng ilg‘or xorijiy tajriba asosida o‘quv-metodik materiallar yaratishIqtidorli talabalarni ilmiy izlanishlarga jalb etish rejalashtirilgan.Bu tashabbus ta’lim, fan va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti Muhandislik fakultetida  "Bobur kabi seving vatanni" mavzusida ma'naviy ma'rifiy tadbir o'tkazildi. Tadbirda talabalar Bobur hayoti ijodiga doir videoroliklar namoyish etib, g'azal va ruboiylaridan parchalar o'qidilar.Bobur hayotiga doir sahna ko'rinishlarini namoyish etdilar.
Iqtidorli yoshlarni izlab topish, ularni qoʻllab-quvvatlash, talaba-yoshlarni ilmiy-tadqiqotchilik faoliyatiga tayyorlash hamda bu faoliyatda ishtirok etishlarini ta’minlash yuzasidan maqsadida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 17-yanvardagi 17-sonli “Oliy ta’lim vazirligi tizimidagi oliy ta’olim muassasalari talabalari o‘rtasida “Bo‘lajak olim” tanlovi doirasida startap loyihalar tanlovini e'lon qilamiz.Start-ap loyihalari 2025-yilning 15-fevraldan 1-martga qadar online tarzda universitet Ilmiy tadqiqot ishlari boshqarmasining quyidagi manzillari orqali qabul qilinadi.Telegram orqali +998 97 767 61 60
Milliy qadriyatlar millatning tarixi, yashash tarzi, ma’naviyati hamda madaniyati bilan chambarchas bog‘liq holda namoyon bo’ladi. Shu maqsadda bugun  “Milliy qadriyatlar – millat ma’naviyatining ko‘zgusi”  hamda "Milliy libos koʻrgazmasi" mavzusida tadbir o‘tkazildi. Talaba-yoshlar qalbida milliy urf-odatlarimiz hamda qadriyatlarimizga bo‘lgan  mehr-muhabbatni  kuchaytirish, talaba-yoshlarning estetik didini o‘stirish va  milliy liboslarimizga  bo‘lgan  qiziqishini  yanada  kuchaytirish  maqsadida “Milliy liboslar ko'rgazmasi" boʻlib oʻtdi. Milliy liboslar ko'rgazmasi va milliy urf- odatlar bagʻishlangan tadbirda talabalar xalqimizning tarixi, qadimiy urf-odat va an’analari, didi, estetik qarashlari mujassam bo‘lgan hozirgi kundagi milliy liboslar jozibasini hamda etnografik urf-odatlarni namoyish etdilar.
Unda “O’zbek tili va adabiyoti” kafedrasi professor-o’qituvchilari, tyutorlar va talabalar ishtirok etdi. Tadbirni “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi dotsenti L.Xalmamatova kirish so‘zi bilan ochib berdi. Shuningdek, dotsent A.Nasriddinov va katta o‘qituvchi R.Turdibekovalar  “Buyuk shoir va mutafakkir, atoqli davlat va jamoat arbobi, tarixchi, mohir sarkarda Zahiriddin Muhammad Boburning bebaho ijodiy-ilmiy merosi nafaqat xalqimiz, balki jahon adabiyoti tarixida, milliy madaniyatimiz va adabiy-estetik tafakkurimiz rivojida alohida oʻrin tutishi, ulugʻ shoh va shoir oʻzining sheʼriy va nasriy asarlarida yuksak umuminsoniy gʻoyalarni, yer yuzidagi millionlab kitobxonlar qalbidan munosib va mustahkam oʻrin egalladi”, – deya e’tirof etganligi  haqida ma'lumot berdi. Tadbir davomida talabalar tomonidan Boburning  ijodidan g’azal va she’rlar mutolaa qilindi hamda sahna ko’rinishlari namoyish etildi.