Germaniya tadqiqot fondi (DFG - Deutsche Forschungsgemeinschaft)tomonidan O‘zbekiston uchun quyidagi yo‘nalishlarda ilmiy-tadqiqot ishlarinibajarish belgilangan:Raqamlashtirish va aqlli texnologiyalar;Barqaror shaharsozlik va aqlli shaharlar;Qayta tiklanadigan energiya va resurslarni boshqarish.Mazkur yo‘nalishdagi tanlovga joriy yilning 15-apreliga qadar hujjatlar qabul qilinadi. Qo‘shimcha ma’lumot va loyiha shakllari uchun havola: https://www.dfg.de/en/news/news-topics/announcements-proposals/2025/ifr-25-22
2025/2026 oʻquv yili uchun Latviya davlat tadqiqotlari stipendiyalariga arizalar qabul qilish 1 -aprelgacha
2025/2026 oʻquv yili uchun Latviya davlat tadqiqotlari stipendiyalariga arizalar qabul qilish 2025-yil 1-aprelgacha ochiq boʻladi. Barcha tegishli maʼlumotlar Taʼlimni rivojlantirish davlat agentligining https://www.vian.gov.lv/en/latvian-state-scholarships veb-saytlarida va Study in Latviya veb-saytida eʼlon qilingan https://studvinlatvia.lv/scholarships . Latviya universitetlarida o‘qish haqida ma’lumot, mavjud o‘quv dasturlari va amaliy ma’lumotlarni Latviya Study veb-saytida topishingiz mumkin www.studyinlatvia.lv
47
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti  xalqaro hamkorlik doirasida xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan qo‘shma ta’lim dasturlarini kengaytirish maqsadida Qirg‘iziston Respublikasining O‘sh shahridagi O‘sh Texnika universiteti bilan oʻzaro hamkorlikni mustahkamladi. 2025-yil 26-mart kuni O‘sh Texnika universiteti rahbariyati va professor-o‘qituvchilaridan iborat 7 kishilik delegatsiya Toshkent arxitektura-qurilish universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida magistratura mutaxassisliklari va bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi. Mehmonlar universitetning zamonaviy moddiy-texnik bazasi, ilmiy va ta’lim laboratoriyalari, axborot-resurs markazi  talabalar turar joylari hamda talabalarga yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar.  Ushbu uchrashuv ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi strategik hamkorlikni mustahkamlash, ilmiy va akademik tajriba almashinuvini kengaytirish hamda sifatli kadrlar tayyorlash jarayonlarini yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘ldi. Kelgusida tomonlar o‘rtasida qo‘shma ta’lim dasturlarini rivojlantirish, ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirish va xalqaro darajadagi mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni yanada kengaytirish rejalashtirilgan.
20
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti “Qurilish” fakultetida korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha davra suhbati o‘tkazildi
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti “Qurilish” fakultetida Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi bosh mutaxassisi M. Isakjonov va fakultet dekani A. Abdullayev ishtirokida 1-kurs talabalari bilan “Korrupsiya – kelajakka tahdid” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida talabalar bilan korrupsiyaning salbiy oqibatlari, uning jamiyat taraqqiyotiga ta’siri hamda unga qarshi kurashish yo‘llari muhokama qilindi. Shuningdek, Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha Milliy kengash yig‘ilishida Davlat rahbari tomonidan bildirilgan “Islohotlarimiz natijadorligi avvalo, sadoqatli, fidoyi va korrupsiyaga toqatsiz yangi avlodga bevosita bog‘liq. Bu ishda fikri toza yosh avlodni tarbiyalash ustuvor vazifaga aylanishi shart” degan fikrlardan kelib chiqib, barcha talabalar universitetda yaratilgan imkoniyatlardan samarali foydalanib, chuqur bilim olish va korrupsiyaga nisbatan murosasiz bo‘lishga chaqirildi. Tadbir yakunida talabalar korrupsiya va manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq masalalar yuzasidan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limiga murojaat qilish tartibi hamda universitetda joriy etilgan korrupsiya haqida xabar berish aloqalari to‘g‘risida ma’lumotga ega bo‘ldilar.
“Kitobxon yoshlar ligasi” onlayn kitobxonlik tanlovini e'lon qilamiz
Tanlov Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Talaba va oʻquvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi tomonidan har chorakda (yanvar-mart, aprel-iyun, iyul-sentabr, oktabr-dekabr oylarida) bir marotaba tashkil etiladi. Tanlovda Respublikamizdagi barcha (davlat, xorijiy, xususiy) oliy taʼlim muassasalarining bakalavriat va magistratura bosqichlarida tahsil olayotgan talabalar, shuningdek, kasbiy taʼlim muassasalari va akademik litsey oʻquvchilari ishtirok etishi mumkin.Tanlovda yuqori oʻrinlarni egallagan ishtirokchilar Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan quyidagi tartibda taqdirlanadi: 1-oʻrin 1 nafar – Noutbuk (core i5) va I darajali diplom; 2-oʻrin 2 nafar – Smart televizor (43 dyumm) va II darajali diplom; 3-oʻrin 3 nafar – Planshet (6/128) va III darajali diplom; 4-oʻrin 4 nafar – Smartfon (6/128) va faxriy yorliq; 5-oʻrin 5 nafar – Smartfon (4/64) va faxriy yorliq.“Eng faol targʻibotchi” nominatsiyasi gʻoliblari quyidagicha taqdirlanadi: 1-oʻrin 1 nafar – Planshet (6/128) va I darajali diplom; 2-oʻrin 2 nafar – Smartfon (6/128) va II darajali diplom; 3-oʻrin 3 nafar – Smartfon (4/64) va III darajali diplom.Tanlovda faol ishtirok eting va oʻz bilim darajangizni sinovdan oʻtkazing. Nizom bilan tanishib chiqing.https://taqu.uz/storage/files/80_1-ilova%20Nizom%20-20250327164220.pdf
28
Qadriyatlaring boqiy boʻlsin, Navroʻz!
Toshkent arxitektura-qurilish universitetida ayni daqiqalarda Navroʻz umumxalq bayrami munosabati bilan "Qadriyatlaring boqiy boʻlsin, Navroʻz! bosh gʻoyasi asosida sumalak boʻlib oʻtmoqda. Yomgʻirli ob-havoga qaramasdan barcha universitet professor-oʻqituvchilari, xodimlari hamda talabalari oʻzbegimning milliy kuy-qoʻshiqlariga koʻtarinki kayfiyatda raqsga tushmoqdalar.