O'zbekiston Kasaba uyushmasi  federatsiyasi tomonidan tashkil etilgan respublika boshlang'ich kasaba uyushmalari raislari ishtirokidagi malaka oshirish va tajriba almashish amaliyoti  doirasida ishtirokchilar Toshkent arxitektura-qurilish universiteti kasaba uyushmasi faoliyati bilan yaqindan tanishishdi. Uchrashuv davomida universit kasaba uyushmasi rayisi Kasimova F.E. universitetda amalga oshirilayotgan kasaba uyushmasi faoliyati, xususan, xodimlar va talabalar huquqlarini himoya qilish, ijtimoiy himoya, mehnat va dam olish sharoitlarini yaxshilash, madaniy-ma’rifiy tadbirlarni tashkil etish bo’yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma'lumot berdi. Shuningdek, u kasaba uyushmasining talaba va xodimlarning turli sohalardagi ehtiyojlarini qondirishga qaratilgan loyihalari va tashabbuslarini namoyish etdi. Ishtirokchilar universitetda amalga oshirilayotgan ilg‘or tajriba va amaliyotlarni o'rganib, ularni o'z faoliyatlarida qo‘llash imkoniyatlarini muhokama qildilar. Ushbu uchrashuv boshlang'ich kasaba uyushmalari raislari uchun foydali bo'lib, ularga yangi g'oyalar va tajribalar taqdim etdi.
"Yashil shahar" loyihasi asosida ko‘chat ekish tadbirlari ko‘tarinki ruhda o‘tmoqda
Bugun saf yig‘ilishdan so‘ng tuman hokimi B.Abduvaliev boshchiligida, sektor rahbarlari, korxona va tashkilot mutasaddilari, ekolog olimlar, Toshkent xalqa avtomobil yo‘li bo‘yida manzarali daraxt ko‘chatini ekishga kirishildi.  Dastlab, olim va mutaxassislar ishtirokida ko‘chatni ekish tartib taomili, ilmiy asosi hamda uni parvarishlash bo‘yicha maxsus seminar o‘kazildi. Shundan so‘ng, hokimlik xodimlari, korxona va tashkilotlar, nuroniy va yoshlar ko‘chatlarni ko‘rsatib berilgan tartib bo‘yicha yerga qadadi. Tadbirda ishtirok etganlar hamjihatlikda ushbu xalqa yo‘l atrofidagi 2,6 gektar yer maydoniga 400 ga yaqin katalpa, safora, pavloniya kabi o‘n turdagi ko‘chatlarni ekdi. Mazkur yo‘l atrofida 14 gektar yer maydoniga 4000 ga yaqin manzarali ko‘chatlarni ekish rejalashtirilgan.  Yer maydoniga ekilgan ko‘chatlarni parvarish qilish, agrotexnik tadbirlari hamda sug‘orish tizimlariga ham mas’ullar biriktirildi. Yunusobod tumanida "Yashil makon" dasturi asosida barcha mahallalar, tashkilot, muassasalar hududidagi bo‘sh yotgan yer maydonlari, korxonalar, markaziy va shox ko‘chalar, ijtimoiy ob’ektlarda ko‘chat ekish tadbirlari davom etmoqda.
45
"Yashil makon"
Ayni daqiqalarda universitetimiz jamoasi "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasi Qoraqalpog'iston Respublikasi Nukus shahrida barpo etilayotgan "Ziyolilar bog'i"ni tashkil etishda faol ishtirok etmoqda.
“Yashil makon”
“Yashil makon” umummilliy loyihada faol ishtirok etaylik” shiori ostida Toshkent arxitektura-qurulish universitetida bugun soat 14:00 dan boshlab 300 dan ortiq manzarali va mevali daraxt koʻchatlari ekildi. Marafonda universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, ishchi-xodimlari, Yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkiloti yetakchilari, iqtidorli talaba-yoshlar faol ishtirok etidilar.Marafon davomida universitetning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar prorektori S.X.Mardov “Oʻzbekiston 24” telekanaliga intervyu berdi.
236
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti rektori B.A Tulaganov 1 kursga qabul qilingan Arxitektura fakulteti talabalari bilan uchrashdi
Ochiq muloqot tarzidagi uchrashuvda universitetda yoshlar uchun yaratilgan ko'plab imkoniyatlarni  ta'kidlab talabalarni  ulardan unumli foydalanishga chaqirildi. Universitet ichki tartib-qoidalariga qat'iy amal qilish va darslarga o'z vaqtida kelish uqtirildi. Talabalarning muammolari, taklif va tashabbuslari o'rganildi.