Yangi tashabbuslar: O‘zbekistondagi “aqlli” va raqamli boshqaruvga ega shaharlar
Shaharlar kengayishi va aholi sonining ko‘payishi bilan xavfsizlik, barqarorlik hamda samaradorlikni ta’minlaydigan aqlli texnologiyalarga ehtiyoj ortib boraveradi. Demak, aqlli infratuzilma va raqamli boshqaruvga ega shaharlar zamon talabiga aylanmoqda.– Umuman, aqlli shahar tushunchasi nimani anglatadi, uni tashkil etish asoslari va sabablari nimada?  – Bugun dunyo bo‘ylab shaharlar hayoti sifati va barqaror samaradorligi uchun raqamli innovatsiyalarning o‘rni qanday? Ayni yo‘nalishda O‘zbekistonda qanday tashabbuslar ilgari surilmoqda?– Mukammal “Aqlli shahar” infratuzilmasini shakllantirish “nol”dan bo‘ladi? Deylik, aholi istiqomat qilib kelayotgan istalgan shaharni infratuzilma bilan ta’minlab “aqlli shahar”ga aylantirish mumkinmi? – Investitsiya jalb qilishda “Aqlli shahar” siyosatining ahamiyati qanday?Manba: https://uza.uz/posts/695822
Hurmatli va mo‘tabar ayollar!
Bahor faslining ilk kunlari bilan kirib kelgan ezgu bayram – 8-mart, Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan sizlarni samimiy muborakbod etaman! Siz, azizlar, nafosat va ezgulik timsoli, mehr-oqibat va sabr-qanoat manbaisiz. Jamiyatimiz ravnaqi, ayniqsa, ta’lim va ilm-fan sohalaridagi yuksalishlar sizning fidokorona mehnatingiz va donoligingiz bilan chambarchas bog‘liq. Toshkent arxitektura-qurilish universiteti jamoasida ham sizning sa’y-harakatlaringiz tufayli katta yutuqlarga erishilmoqda, yosh avlodga yuksak saviyada bilim va tarbiya berilmoqda. Sizga mustahkam sog‘lik, cheksiz baxt, oilaviy farovonlik va faoliyatingizda ulkan zafarlar tilayman! Hayotingiz bahoriy iliqlik, quvonch va ezgulik bilan to‘lsin!Bayramingiz muborak bo‘lsin!Hurmat bilan,Toshkent arxitektura-qurilish universiteti rektori v.v.b. B. A. Tulaganov.
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti Muhandislik fakulteti talabalari bilan Xazrati Imom majmuasiga ekskursiya uyushtirdi.
Toshkentning eski mahallasi Sebzorda asrlar bo‘yi qurilib kelgan tarixiy-me’moriy obidalarning to‘liq majmuasidan iborat Xazrati Imom maydoni joylashgan. Olimlar fikricha, bu oldin Shosh deb atalgan shahar markazi bo‘lgan. Tarixiy binolar ansambli islomning Toshkentdagi birinchi imomi va targ‘ibotchisi Qaffol ash-Shoshiy mozori atrofida paydo bo‘la boshladi va maydonga “Hazrati Imom ” nomi berilgan.
Toshkent arxitektura-qurilish universitetida “Ayolga ehtirom” haftaligi doirasida “Bahor gullaridan yaralgan ayol” nomli bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi
Tadbirda universitet rektori B.Tulaganov soʻzga chiqib, avvalo yurtimizga tashrif buyurgan yasharish, yangilanish fasli boʻlgan bahor bayrami bilan barchani tabrikladi. Tabiatning uygʻonishi, yangi hayot nafasining ufurishi hayotimizga goʻzallik, qalblarimizga mehr-muhabbat olib kiruvchi ayollarimizning bayrami bilan hamohang. Shuningdek ushbu qutlugʻ ayyom “8-mart Xalqaro xotin-qizlar kuni” bayrami bilan universitet ayollar jamoasini, talaba qizlarimizni, shuningdek, yurtimizdagi barcha onalar, opa-singillarimizni chin dildan muborakbod etgan holda tadbirni ochib berdi. Bayram tadbirida elimizning sevimli san’atkorlari tomonidan ijro etilgan kuy-qo‘shiqlar, musiqiy chiqishlar va sahna ko‘rinishlari barchaga ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishladi.
YUNESKO tashkiloti tomonidan Tabiiy fanlar sohasidagi YUNESKO/Ekvatorial Gvineya xalqaro mukofotiga 2025-yil uchun tanlovi e’lon qilingan
YUNESKO tashkiloti tomonidan Tabiiy fanlar sohasidagi YUNESKO/Ekvatorial Gvineya xalqaro mukofotiga 2025-yil uchun tanlovi e’lon qilingan. YUNESKO/Ekvatorial Gvineya xalqaro mukofoti 300,000 AQSH dollariga teng bo‘lib, tanlovda muvaffaqiyatli ishtirok etgan uch nafar nomzod o‘rtasida teng taqsimlanadi hamda diplom va estalik sovg‘asi bilan taqdirlanadi. Mukofotga tavsiya etilgan nomzodlar xalqaro hayʼat bahosi va tavsiyasi asosida YUNESKO Bosh direktori tomonidan tanlab olinadi. Tanlovda qatnashish uchun nomzodlar 10-mart kuniga qadar www.unesco.org/egip/account-reguest havolasi orqali onlayn tarzda ro‘yxatdan o‘tishi va quyidagi zarur hujjatlarni taqdim etishi lozim:- ariza varaqasi;- nomzodning mukofot maqsadlariga qo‘shgan hissasi bo‘yicha (1000 so‘zdan oshmagan) axborot;- nomzodning ilmiy-amaliy faoliyati bo‘yicha qisqacha maʼlumot;- nomzodning muhim 10 ta ilmiy nashrining ro‘yxati.
45
O‘zbekiston Respublikasi Monopoliyaga qarshi kurashishqo‘mitasi huzuridagi Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligi tomonidan  “15-mart Butunjahon iste’molchilar huquqlari kuni”ga bag‘ishlangan “Moliyaviy savodxon yosh iste’molchi” bilimlar tanlovi o‘tkazilmoqdatanlovda qatnashish uchun https://olimpiada.edu.uz/Batafsil ma’lumot olish uchun, Qo‘mitaning https://raqobat.gov.uz/ rasmiy sahifasi hamda https://olimpiada.edu.uz/
67
“Yoshlar orasida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar tarqalishini oldini olish oyligi”
Toshkent arxitektura-qurilish universitetida “Yoshlar orasida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar tarqalishini oldini olish oyligi” munosabati bilan O'zbekiston Respublikasi Adminstrasiyasi huzuridagi Narkotiklarni nazorat qilish milliy markazi bosh ilmiy xodimi Alixanov Shoxrux Mirzo Bobirovich va O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar boshqarmasi boshlig'i Abduxalikov Zafar Safarovich, universitetning Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar prorektori S.Mardov, professor-oʻqituvchilar hamda talaba-yoshlar ishtirokida tadbir boʻlib oʻtdi. Talabalarga mazkur mavzu boʻyicha bugungi kunda yoshlar orasida tarqalib borayotgan, giyohvandlik va axloqsizlik kabi muammolarni bartaraf etish, bu kabi illatlar domiga tushib qolishning yomon holatlari haqida ma’lumotlar berib oʻtildi. Giyohvandlikning zararli oqibatlarini tushuntirish maqsadida ijtimoiy tarmoqlarda yoshlar orasida ommabop bo‘lgan videoroliklar va qisqa metrajli film namoyish etildi. Tadbir davomida soha mutaxassislari yoshlar o‘rtasida giyohvandlikning oldini olishda ota-onalar, talabalar va mahalla yetakchilarining roli juda muhim ekanini ta’kidlashdi. Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarga batafsil javob berildi.
94
Toshkent arxitektura-qurilish universitetida "Registration office" faoliyat yuritmoqda!
Talabalar va abituriyentlar uchun muhim yangilik!Endi universitetimizda "Registration office" ishga tushdi. Ushbu ofis sizga:Hujjatlarni ro‘yxatdan o‘tkazishRasmiy ma’lumotnomalar olishTa’lim jarayoni bilan bog‘liq savollarga javob topishda yordam beradi.
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti Qurilish fakulteti tyutorlari va talabalari bilan “Oʻzbekiston tarixi davlat muzeyi” hamda “Oʻzbekiston tasviriy san’at galereyasi”ga ekskursiya tashkil etildi
1879-yildan buyon faoliyat yuritib kelayotgan Oʻzbekiston tarixi davlat muzeyi 250 mingdan ortiq tarixiy buyum va artefaktlarni o‘zida jamlagan bo‘lib, qadimgi tosh asridan to hozirgi kungacha bo‘lgan davrni qamrab oladi. Talabalar muzey xodimlari tomonidan berilgan qiziqarli ma’lumotlarni tinglab, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar. Shuningdek, Oʻzbekiston tasviriy san’at galereyasi mamlakatimizning boy madaniy merosini saqlash, o‘rganish va keng targ‘ib qilishga xizmat qiladi. Unda Oʻzbekiston rang-tasvir san’ati namunalari jamlangan bo‘lib, talabalar milliy san’atimizning tarixiy rivojlanishi bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.