Hay'at a'zolari har bir ishtirokchining ijodiy ishlarini baholashda uning mazmuni, mantiqiy va badiiy ifodaviyligiga alohida e'tibor qaratishdi.Mazkur tanlovning adabiyot yo'nalishi natijalariga ko'ra quyidagilar g'olib deb topildi:Murodboyeva Gulshoda 28-23 guruh talabasi (insho)Ilyasov Muxammediyar 69-22 guruh talabasi (hikoya)Moyliyev Hasan 28-23 guruh talabasi (she'r) Tasviriy va amaliy san'at yo'nalishi natijalariga koʻra quyidagilar gʻolib deb topildi:1-oʻrin: Ergashaliyeva Soliha 3-24 guruh talabasi2-oʻrin: Muxtorjonova Gulsanam 8-24 guruh talabasi 2-oʻrin: Ushkunboyeva Samira 8-24 guruh talabasi 3-oʻrin: Satvaldiyeva Malika 2-19 guruh talabasi 3-oʻrin: Fayzullayev Husniddin 5-24 guruh talabasi 3-oʻrin: Urakov Doniyor 8-24 guruh talabasi.G’oliblarni muborakbod etamiz va biz siz bilan fahrlanamiz!Tanlovda ishtirok etgan barcha talabalarga Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar boshqarmasi o’z minnatdorchiligini bildiradi, shuningdek kelgusi tanlov va musobaqalarda barchani faol bo’lishga chaqiradi!
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti va“ToshkentboshplanLITI” DM hamda “SHAHAR QURILISH INVEST” IK hamkorligi
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti “Bino va inshootlar qurilishi” kafedrasi va “ToshkentboshplanLITI” DM hamda “SHAHAR QURILISH INVEST” IK bilan hamkorlikda dual ta’limni tashkil etildi. Hamkorlikning asosiy maqsadi oliy ta’limni ishlab chiqarish talablari asosida rivojlantirish, malakali kadrlar tayyorlash sifatini oshirish va fan hamda amaliyotni integratsiya qilishdir. Ushbu hamkorlik doirasida talabalar amaliy mashg‘ulotlarini “ToshkentboshplanLITI” DM va “SHAHAR QURILISH INVEST” IK da o‘tkazish hamda mutaxassislar tomonidan berilgan ma’lumotlar asosida amaliy bilim ko’nikmalarga ega bo’lishi rejalashtirilgan. Ilmiy-tadqiqot va innovatsion ishlanmalarni rivojlantirish eng ilg‘or xorijiy tajriba asosida o‘quv-metodik materiallar yaratish iqtidorli talabalarni ilmiy izlanishlarga jalb etish rejalashtirilgan.
76
Toshkent arxitektura-qurilish universitetida arxitektura va qurilish sohasidagi tajribali mutaxassislar bilan talabalar oʻrtasida bilim almashish maqsadida “Ustoz-shogird” an’analari doirasida uchrashuv bo'lib o'tdi. Unda “Qishloqqurilishloyiha” DM boshqarmasi boshligʻi, Faxriylar kengashi aʼzosi, sohada 50 yilga yaqin tajribaga ega boʻlgan Urazayeva Alla Vasilyevna ishtirok etdi. Urazayeva Alla Vasilyevna oʻzining keng tajribasini talabalar bilan baham koʻrib, zamonaviy arxitektura tamoyillari, turar joy va ijtimoiy ob’ektlarni loyihalashda shaharsozlik meʼyorlariga rioya qilishning ahamiyati haqida tushuntirishlar berdi. Shuningdek, “Qishloqqurilishloyiha” DM boshqarmasi tomonidan amalga oshirilgan loyihalar va ularning natijalari haqida maʼlumotlar ulashildi. Tadbir davomida talabalar bilan mavzuga oid savol-javoblar oʻtkazilib, ularning kasbiy bilimlarini oshirishga qaratilgan qiziqarli masalalar muhokama qilindi.
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti va Toshkent Noshirlik-Matbaa texnikumi o‘rtasida hamkorlik kengaytirildi
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasining Toshkent noshirlik-matbaa texnikumida kafedra filiali tashkil etildi. Filialning ochilish marosimida “Qurilish” fakulteti dekani A.J. Abdullayev, texnikumning o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari G.L. Maqsudova, bo‘lim boshlig‘i D.A. Islomova, kafedra mudiri N.A. Aripova, dotsent L. Xalmamatova hamda professor-o‘qituvchilar ishtirok etdi.Hamkorlikning asosiy maqsadi oliy ta’limni ishlab chiqarish talablari asosida rivojlantirish, malakali kadrlar tayyorlash sifatini oshirish va fan hamda amaliyotni integratsiya qilishdan iborat. Ushbu hamkorlik doirasida quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha ishlar amalga oshiriladiTalabalar amaliy mashg‘ulotlarini texnikum negizida o‘tkazishSoha ehtiyojlariga mos ta’lim dasturlarini ishlab chiqishIlmiy-tadqiqot va innovatsion ishlanmalarni rivojlantirishEng ilg‘or xorijiy tajriba asosida o‘quv-metodik materiallar yaratishIqtidorli talabalarni ilmiy izlanishlarga jalb etish.