Yaponiyaning Ta’lim, madaniyat, sport, fan va texnologiyalar vazirligi (MEXT) tomonidan 2025-yilda Yaponiya oliygohlarida tahsil olish va malaka oshirish uchun e’lon qilingan quyidagi o‘quv dasturlari to‘g‘risidagi ma’lumot yuborilmoqda:– “Yapon tili va madaniyati” – oliy ta’lim muassasalari talabalari uchun;– “Boshlang‘ich, o‘rta maktab, litsey yoki kollej o‘qituvchilari uchun amaliyot dasturi”.Mazkur dasturlar doirasida xalqaro aviachiptalar (borish va kelish), yashash hamda ta’lim olish xarajatlari Yaponiya hukumati tomonidan qoplanadi.Hujjat topshirishning oxirgi muddati – 2025-yil 24-yanvargacha.Tanlovda ishtirok etish uchun nomzodlar Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchixonasining http://www.uz.emb-japan.go.jp/itpr_ru/programMEXT.html#s3 veb-sahifada batafsil ma’lumotlar bilan tanishib, talabnomani to‘ldirishi hamda barcha kerakli hujjatlarni mustaqil ravishda Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchixonasiga topshirishlari kerak.
Texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasining himoyasi bo‘lib o‘tadi
Qutliyev Abrorbek Anvarbek o‘g‘li 18.00.02-“ Rayonlashtirish. Shaharsozlik. Qishloq turar joylarini rejalashtirish. Landshaft arxitekturasi. Bino va inshootlar arxitekturasi “ixtisosligi bo'yicha “Tarixiy shaharlarda avtotransport harakatini rejalashtirishda shaharsozlik usullarini takomillashtirish (Xiva shahri misolida)” mavzusidagi texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasining himoyasi Toshkent arxitektura-qurilish universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi PhD.26/04.07.2023.T.11.03  raqamli Ilmiy Kengashning 2025 yil 10 yanvar soat 14:00 dagi majlisida bo‘lib o‘tadi.Manzil: Yunusobod tumani, Yangishahar ko‘chasi 9-uy, 4-bino 5-qavat majlislar zali. Tel/faks: (55) 508-50-14, 508-03-12, e-mail: devon@taqu.uz
109
Azarbayjon me'morlik va inshoot universitetida Toshkent arxitektura-qurilish universiteti o'qituvchilari bilan yakuniy uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuv Azarbayjon me'morlik va inshoot universiteti  o’quv ishlari bo‘yicha prorektori, professor Akif Kosimov, kafedra mudirlari: professor Muxlis Xojiyev, professor Nurmamed Mammadov, dotsent Salatin Ahmedova, dotsent Aygun Mammadova va Tashqi aloqalar bo‘limi boshlig’i o’rinbosari Kenul Shirinova hamda Toshkent arxitektura-qurilish universiteti professor-o‘qituvchilari ishtirok etdilar. Uchrashuv davomida ikki davlat universitetlari o‘rtasida o’quv, ilmiy-tadqiqot va o‘quv-uslubiy sohalardagi hamkorlikni kuchaytirish, xalqaro loyihalar va grantlar doirasida birgalikdagi ishlash imkoniyatlarini rivojlantirish, o‘qituvchi va talabalar almashish, hammualliflikda maqola va monografiyalar nashr qilish, hamkorlikda seminar va konferensiyalar o‘tkazish, universitetlarning ilmiy jurnallarida tahririyat a’zoligi bo‘yicha hamkorlik qilish masalalari kelishib olindi. Uchrashuv yakunida AzMIU rahbariyati tomnidan Toshkent arxitektura-qurilish universiteti professor-o‘qituvchilariga stajirovka o'tganligi bo'yicha sertifikatlar topshirildi.Batafsil:https://azmiu.edu.az/az/news/4323
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti Аkademik faoliyat boʼyicha prorektor R.M.Xadjayev boshchiligidagi stajirovkadagi professor-oʼqituvchilar guruhi Turkiyaning Istanbul texnika universitetida mehmon boʼlishdi.Uchrashuv davomida universitet rahbariyati bilan qizgʼin muzokaralar oʼtkazilib, quyidagi masalalar muhokama qilindi:- professor-oʼqituvchilar va talabalar oʼrtasida akademik almashinuvni yoʼlga qoʼyish- qoʼshma taʼlim dasturlarini tashkil etish- ilmiy tadqiqotlar boʼyicha hamkorlikni kengaytirish ikki universitet oʼrtasidagi munosabatlarni yanada yuqori bosqichga koʼtarish. Shuningdek, tashrif davomida delegatsiya Istanbul texnika universiteti Аrxitektura fakulьtetining tashkil topganiga 80 yil toʼlishiga bagʼishlangan tadbirlarda ishtirok etdilar. Ular mazkur yubiley tadbirlari doirasida universitetning boy tarixi, ilmiy va akademik yutuqlari bilan tanishish imkoniyatiga ega boʼlishdi.
Toshkent arxitektura-qurilish universitetining bir guruh professor-o'qituvchilari Rossiya Federatsiyasining Sankt Peterburg davlat arxitektura qurilish universitetida stajirovka o'tashmoqdalar. Sankt-Peterburg davlat arxitektura-qurilish universitetiga O'zbekiston Respublikasining Sankt-Peterburg shahridagi Bosh konsulligi raxbari A.Maxmudov boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi, ularni birinchi prorektor Svetlana Golovina qabul qildi. Uchrashuv davomida S.Gennadievna Toshkent arxitektura-qurilish universiteti bilan o'zaro hamkorlik keng rivojlanib borayotganini takidlab o'tdi.Batafsil: https://www.spbgasu.ru/news-and-events/news/spbgasu-posetila-delegatsiya-generalnogo-konsulstva-respubliki-uzbekistan/
87
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti "Muhandislik" fakulteti doirasida "Qurilish materiallari va konstruktsiyalari texnologiyasi" hamda "Qurilish va atrof-muhit muhandisligi" kafedralari professor-o'qituvchilari hozirda Rossiya Federatsiyasining Qozon Davlat Arxitektura-Qurilish Universitetiga xizmat safarini amalga oshirmoqdalar. Mazkur tashrif davomida QozDAQU rektori Nizamov Rashit Kurbangaliyevich, "Qurilish materiallari, buyumlari va konstruktsiyalari texnologiyasi" kafedrasi mudiri Xozin Vadim Grigoryevich va boshqa professor-o'qituvchilar bilan uchrashuvlar tashkil etildi. Safar davomida QozDAQUning turli bo'limlari, innovatsion markazlari va laboratoriyalari, shuningdek, o‘quv jarayonlari bilan yaqindan tanishuv ishlari olib borilmoqda. Bundan tashqari, oliy ta'lim muassasalari o‘rtasida kelgusida ilmiy tadqiqotlar olib borish, tajriba almashish hamda ta'lim sohasidagi hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirish masalalari muhokama qilinmoqda. Bu tashrif ikki tomonlama ilmiy va pedagogik hamkorlikni rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
116
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti delegatsiyasi va O'zbekistonning Malayziyadagi elchisi Karomiddin Gadoyev hamda uning birinchi kotibi Elbek Saidovlar ishtirokida Kuala-Lumpur shahrida uchrashuv bo'lib o'tdi. Tashrif davomida TAQU va Malayziyaning uchta yetakchi universiteti – USIM (Universiti Sains Islam Malaysia), UPM (Universiti Putra Malaysia), va UM (Universiti Malaya) o'rtasida hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Ushbu uchrashuvda tomonlar o'zaro tajriba almashish, ta’lim va ilmiy tadqiqotlar sohasida hamkorlikni rivojlantirishga katta e’tibor qaratdi. Oʻzbekistonning Malayziyadagi elchisi Karomiddin Gadoyev universitetlar o'rtasidagi aloqalarni yuqori baholab, elchixona har tomonlama yordam ko'rsatishga tayyorligini taʼkidladi. Ayniqsa, TAQU va UM o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlash hamda 2025-yil fevral oyida O'zbekiston va Malayziya davlat rahbarlari uchrashuvi doirasida hamkorlik memorandumini imzolashni jadallashtirish masalasiga alohida urg'u berildi. Bundan tashqari, O'zbekiston va Malayziya oliy taʼlim muassasalari rektorlari uchrashuvining birinchi forumini o'tkazish va Malayziyada TAQU fakultetini qayta tashkil etish tashabbusi ham koʻrib chiqildi.  Mazkur tashabbuslar ikki mamlakat taʼlim tizimini integratsiya qilishda yangi imkoniyatlar ochishi kutilmoqda.
141
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti rektori v.v.b. Tulaganov Baxrom Abdukabilovich 2024-yil 24-dekabrdan 26-dekabrga qadar O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining tegishli topshirig'iga asosan, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi delegatsiyasi tarkibida Rossiya Federatsiyasining Moskva shahrida xizmat safarida bo'lib turibdi. Mazkur xizmat safari davomida delegatsiya ilgʻor muhandislik maktablari tashkil etilishi tajribasini oʻrganish va bu tajribani O'zbekistonning turdosh oliy taʼlim muassasalarida qoʻllash boʻyicha yangi kelishuvlarga erishish maqsadini koʻzlamoqda. Tashrifning dastlabki kunida delegatsiya aʼzolari N.E. Bauman nomidagi Moskva davlat texnika universitetiga tashrif buyurib, u yerda tashkil etilgan ilgʻor muhandislik maktabining faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Shuningdek, ular universitetning Aerokosmik fakultetida boʻlib, fakultetning ishlash jarayonlari va imkoniyatlarini oʻrgandilar. Bu tashrif doirasida yangi ilmiy-texnik hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish va muhandislik sohasida ilgʻor yondashuvlarni oʻzlashtirish boʻyicha samarali kelishuvlarga erishish kutilmoqda.