2025-yil 15-yanvarda Toshkent arxitektura-qurilish universiteti va "O‘zsanoatqurilishmateriallari" uyushmasi rahbariyati va mutaxassislari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Toshkent arxitektura-qurilish universiteti, “O‘zbekiston sanoat-qurilish banki” aktsiyadorlik tijorat banki, “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi, “O‘zqurilishmateriallariLITI” MChJ, “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi qoshidagi R&D tadqiqotlar markazi rahbariyati va mutaxassislari bilan 2025 yil 15 yanvar kuni uchrashuv o‘tkazildi. Uchrashuvda quyidagi vazifalar muhokama etildi, xususan:- qurilish materiallari va buyumlari ishlab chiqaruvchi korxonalarning munosabatlari asosida ta’lim mazmuni takomillashtirish; - dual ta’lim tizimi asosida oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlash sifatini takomillashtirish; ilm-fan va ishlab chiqarish o‘rtasida integratsiyani yanada rivojlantirish; korxonalarda talabalarning amaliyotlarini sifatli o‘tkazish;- korxonalarning muammolari Yechimiga qaratilgan ilmiy-tadqiqot va bitiruv malakaviy ishi mavzularini shakllantirish; - qurilishda talabi yuqori bo‘lgan sifatli yangi mahsulot turlarini yaratish va kengaytirish hamda tarmoqning eksport salohiyatini oshirishga doir ilmiy asoslangan innovatsion va fundamental loyihalarni ishlab chiqish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik ishlarini yanada rivojlantirish; - qurilish materiallari ishlab chiqarishdan boshlab foydalanish davrigacha ekologiya va atrof-muhitga ta’sirni cheklash bo‘yicha qo‘yilayotgan talablar asosida “yashil sertifikatlar” tizimida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish; - Toshkent arxitektura-qurilish universiteti imkoniyatlarini tijoratlashtirish. Uchrashuvda belgilangan vazifalarni natijadorligini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha yo‘l xaritasi kelishib olindi.
Toshkent arxitektura-qurilish universitetida "14-yanvar vatan himoyachilari kuni" munosabati bilan universitet professor-oʻqituvchi va xodimlari hamda talaba-yoshlar ishtirokida bayram tadbiri boʻlib oʻtdi. Tadbirda universitet rektori B.Tulaganov so'zga chiqib, bugun O‘zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlari tashkil topganligining 33 yilligi hamda 14-yanvar Vatan himoyachilari kuni mamlakatimizda keng nishonlanmoqda. Vatanni himoya qilish, uni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylash yurtning har bir farzandi vazifasidir. Vatan himoyachilari kunini nafaqat harbiy xizmatchilar, balki ayni vaqtda armiya saflarida o‘z burchini o‘tab qaytgan vatandoshlarimiz va kelgusida xizmatga boradigan ming-minglab navqiron yigitlarning bayramidir. Ushbu bayram munosabati bilan barchani tabriklagan holda tadbirni ochib berdi. Tadbir davomida universitet hamda Kasaba uyushmasi qo'mitasi tomonidan ko'p yillik samarali mehnati, kasbiga fidoyligi va intellektual qobiliyati bilan yuksak hurmat va ehtiromga sazovor bo'lgan xodimlarga faxriy yorliq hamda esdalik sovg'alari topshirildi.
79
Akramov Axror Adxamjon o'g'lining 05.09.04 – “Suv ta’minoti. Kanalizatsiya. Suv havzalarini muhofazalovchi qurilish tizimlari” ixtisosligi bo‘yicha “Suv tozalash inshootlarida ichimlik suvini tindirish usulini takomillashtirish.” mavzusidagi falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasining ilmiy seminari Toshkent arxitektura-qurilish universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.26/30.12.2019.T.11.01 raqamli Ilmiy kengashning 2025 yil 21 yanvar kuni soat 15:00 dagi majlisida bo‘lib o‘tadi. Manzil: 100011, Yunusobod tumani, Yangi shahar ko‘chasi 9-uy, Muhandislik fakulteti 3-bino 106-xona. Tel/faks: (99855) 508 02 95; (99855) 508 50 06, e-mail: devon@taqu.uz.
86
Akramov Axror Adxamjon o'g'lining doktorlik (PhD) dissertatsiyasining himoya majlisiga taklif etamiz.
Akramov Axror Adxamjon o'g'lining 05.09.04 – “Suv ta’minoti. Kanalizatsiya. Suv havzalarini muhofazalovchi qurilish tizimlari” ixtisosligi bo'yicha “Suv tozalash inshootlarida ichimlik suvini tindirish usulini takomillashtirish.” mavzusidagi falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasining ilmiy seminari Toshkent arxitektura-qurilish universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.26/30.12.2019.T.11.01 raqamli Ilmiy kengashning 2025 yil 21 yanvar kuni soat 15:00 dagi majlisida bo'lib o'tadi.Manzil: 100011, Yunusobod tumani, Yangi shahar ko‘chasi 9-uy, Muhandislik fakulteti 3-bino 106-xona Tel/faks: (99855) 508 02 95; (99855) 508 50 06, E-mail: devon@taqu.uz.
187
2025-yil 9-yanvar kuni Toshkent arxitektura-qurilish universiteti Korrupsiyaga qarshi kurashish "Komplaens-nazorat'' tizimini boshqarish bo'limi tomonidan seminar tadibri tashkilashtirildi.
2025-yil 9-yanvar kuni Toshkent arxitektura-qurilish universiteti Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens-nazorat” tizimini boshqarish bo'limi tomonidan 2024-2025 yillarga mo‘ljallangan “YO‘L XARITASI”” (4-bandi)da belgilab berilgan topshiriqlarni bajarish maqsadida universitet professor-o'qituvchilari va tyutorlar ishtirokida seminar tadibri tashkilashtirildi. Ushbu tadbirga Toshkent davlat yuridik universiteti dotsenti, yuridik fanlar bo’yicha falsafa doktori (PhD) A.Yuldashev, hamda universitet bosh yuristkonsulti L.Bahromov lar ishtirok etidilar. Tadbir boshida universitet Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi M.Isakdjanov so‘zga chiqib, Universitetda bugungi kunda Odob-axloq, manfaatlar to'qnashuvini oldini olish va Ichki mexnat qoidalariga rioya qilish bo‘yicha bo‘lim, inson resurslarini boshqarish bo'limi va universitet huquqshunoslari bilan birgalikda belgilangan tartibda chora-tadbirlar amalga orilib kelinmoqdaligi ishtirokchilarga yetkazildi. 2. Shundan so‘ng, Toshkent davlat yuridik universiteti dotsenti, yuridik fanlar bo’yicha falsafa doktori (PhD) A.Yuldashev so‘zga chiqib, “Manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish” bo‘yicha tadbir ishtirokchilarga batafsil ma’lumotlar berib o‘tdi. Yig‘ilishda universitet bosh yuristkonsulti L.Baxromov so‘zga chiqib universitet rektorining 2023-yil 22-iyundagi 168-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Ichki mexnat qoidalari” to'g'risida ma’lumotlar berib o'tdi. Xususan, u tadbir ishtirokchilarni universitet “Ichki mexnat qoidalari”ga barcha universitet xodimlari qat’iy amal qilishlari lozimliklari va ushbu xujjat bilan tanishib chiqishlarini tavsiya qildi. Tadbir so'ngida ishtirokchilarning ma'sullar bilan qizg'in savollar-javoblari bilan yakunlandi.
Salayev Ergashbek Atonozarovichning doktorlik (PhD) dissertatsiyasining himoya majlisiga taklif etamiz.
Salayev Ergashbek Atonozarovichning 18.00.01-Arxitektura nazariyasi va tarixi. Arxitektura yodgorliklarini ta’mirlash va tiklash ixtisosligi bo'yicha “Xiva me’moriy yodgorliklarini holatini baholash, saqlash va ta’mirlash tamoyillarini yaratish” mavzusidagi arxitektura fanlari bo’yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasining himoyasi Toshkent arxitektura-qurilish universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi PhD.03/08.05.2024.A.11.02 raqamli Ilmiy kengashning 2025 yil 23 yanvar kuni soat 10:00 dagi majlisida bo'lib o'tadi. Manzil: 100194, Toshkent shahri, Yunusobod tumani Yangi shahar ko'chasi, 9a uy. Kengash 4 bino 5-qavatida katta zalda bo'lib o'tadi. Tel: (95) 019-77-00 E-mail: shuh_1977@mail.ru
110
Toshkent arxitektura-qurilish universitetining “Arxitektura” fakulteti vakillari, Turkiyaning Mimar Sinan va Istanbul texnika universitetlarida xizmat safarida bo’lib turibdi.Safar davomida mutahassislarimiz Turkiyaning Istanbul universitetida ham bo’lishdi. Uchrashuvda halqaro aloqalar bo’limi boshligi Dots. Dr. Feyza Nur TUNCER KILINÇ, Arxitektura fakulteti dekani Prof.Dr. YUKSEL DEMİR hamdaShahar va hududiy rejalashtirish boshqarmasi boshligi Dots.Dr. METE BAŞAR BAYPINAR va Erasmus va boshqa turli loyihalar bo’yicha mutahassislar ishtirok etishdi.Uchrashuvlar chog’ida quyidagi masalalar muhokama qilindi:- ikkita universitet o’rtasida hamkorlik shartnomasini imzolash- birgalikda ilmiy loyihalar bajarish- Professor-o’qituvchilar va talabalar o‘rtasida akademik almashinuvni yo'lga qo'yish.- Yozgi ta’lim maktablarini tashkil etish.- Ilmiy tadqiqotlar va ilmiy maqolalar bo’yicha hamkorlikni kengaytirish. Shuningdek, delegatsiya Istanbul universitetining turli kafedralari, innovatsion markazlari, o’quv jarayonlari bilan yaqindan tanishishdi. Ma’lumot uchun Istanbul universiteti Qs reytingda topda 621 o’rinda turadi.
402
"Men giyohvandlikka qarshiman'' shiori ostida ijodiy ishlar tanlovi e'lon qilamiz!
"Men giyohvandlikka qarshiman!" shiori ostida ijodiy ishlar tanlovi eʼlon qilamiz!Tanlov quyidagi yo'nalishlarda o'tkaziladi:a) Adabiyot yo'nalishi-bunda talabalar tomonidan mavzuga doir yozilgan she'r, hikoya, esse, dramatik asar va insholar ko'rib chiqiladi:b) Tasviriy va amaliy san'at yo'nalishi- bunda talabalar tomonidan tayyorlangan plakatlar, rasmlar, grafik ishlanmalar, akvarel, naqqoshlik, qo'lda ishlangan buyumlar shuningdek, boshqa tasviriy va amaliy san'at turlari bo'yicha ijodiy ishlar ko'rib chiqiladi.Ishtirokchilar ijodiy ishlarini 25-fevralga qadar bosh bino 210-xonaga taqdim etishlari so'raladi.Tanlov nizomi bilan tanishish:Aziz talaba-yoshlar, tanlovda faol ishtirok eting, bilimlaringizni sinovdan o'tkazing va g'oliblar qatoridan joy egallang. Batafsil: https://taqu.uz/file/tanlov giyohvandlik NIZOM.PDF
245
2024-yilning oxirgi haftasi O'zbekiston Respublikasida huquqiy sohada muhim o’zgarishlar davri bo'ldi. Bu davrda davlat boshqaruvi va qonunchilikni takomillashtirishga qaratilgan qator yangi normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi. Ushbu hujjatlar mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini jadallashtirish va aholining turmush darajasini yaxshilashga qaratilgan.Jumladan, O'zbekiston Respublikasining 2 ta yangi qonuni qabul qilindi. Ushbu qonunlar mamlakatning iqtisodiy, ijtimoiy va huquqiy sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlarni mustahkamlash, fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilish hamda davlat boshqaruvi tizimini yanada takomillashtirishga xizmat qiladi. Shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 5 ta muhim qarori e’lon qilindi. Ushbu qarorlar davlatning strategik rivojlanish yo‘nalishlarini belgilab berdi. Ular iqtisodiyotni modernizatsiya qilish, ijtimoiy muammolarni hal etish, aholining farovonligini oshirish va turli sohalarda islohotlarni amalga oshirishga yo‘naltirilgan chora-tadbirlarni o'z ichiga oladi. Bu qarorlar davlat va jamiyatni rivojlantirishning yangi bosqichini boshlab berdi.Bundan tashqari, Vazirlar Mahkamasining 4 ta qarori qabul qilindi. Ushbu qarorlar davlat boshqaruvi tizimining turli sohalariga taalluqli bo‘lib, ularning ijrosi ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni samarali hal etish, davlat xizmatlari sifatini oshirish va hududiy rivojlanishni ta’minlashni nazarda tutadi.Mazkur normativ-huquqiy hujjatlar O'zbekiston Respublikasining barqaror rivojlanishini ta’minlashga qaratilgan yangi bosqichni belgilab beradi. Yangi hujjatlarning amalda tatbiq etilishi mamlakatni modernizatsiya qilish jarayonlarini jadallashtirishga, aholining turmush darajasini oshirishga hamda davlat boshqaruvining samaradorligini kuchaytirishga xizmat qiladi.Qabul qilingan barcha hujjatlarning to‘liq ro‘yxati va mazmuni bilan batafsil tanishish uchun quyidagi havolani tavsiya etamiz: https://taqu.uz/file/huquqiy_axborot_sifatida_tarqatilishi_kozda_tutilgan.pdfMazkur hujjatlar va ularning ijrosi yuzasidan batafsil axborotlar muntazam ravishda taqdim etib boriladi. Ushbu huquqiy yangiliklar jamiyatimiz va davlatimiz taraqqiyotining muhim poydevorini tashkil etadi.