Joriy yilning 16-dekabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida "Universiada-2024'' sportning "Shaxmat'' turi bo'yicha musobaqa bo'lib o'tdi.
Joriy yilning 16-dekabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida “Universiada-2024” sportning “Shaxmat” turi bo'yicha musobaqa boʻlib oʻtdi. Musobaqada universitet talaba-yoshlari faol qatnashdilar. Shaxmat musobaqasi natijasiga koʻra 39 ta oliy ta'lim muassasalari ichida 9-o'rin egalladilar.
O'zbekistonlik 35 nafar yosh olim "shahar barqarorligi"ni o'rganish va almashish uchun Xitoyga yuborildi.
13 dekabr kuni Chongqing universitetida Xitoy—O'zbekiston "Urban Resilience" fan va texnologiya hamkorligi va texnik ta'lim loyihasining boshlang'ich yig'ilishi bo'lib o'tdi. Loyiha bir oy davom etadi. O'zbekistonlik 35 nafar yosh olimlar Chongqingda "shaharlarning mustahkamligi" va tabiiy ofatlarning oldini olish sohalarida tegishli sanoat standartlari va texnologiyalarini o'rganadilar, xalqaro ilmiy tadqiqotlar bo'yicha hamkorlik va ushbu sohadagi yutuqlarni o'zgartirish loyihalarini o'rganadilar. "Shaharlarning barqarorligi" - bu xalqaro hamjamiyat tomonidan tabiiy ofatlarning oldini olish va yumshatish sohasida tez-tez ishlatiladigan tushuncha. Chongqing universiteti fan va texnologiyalarni rivojlantirish instituti vitse—prezidenti va Xitoy-O'zbekiston "shahar barqarorligi" fan va texnologiyalar bo'yicha hamkorlik va texnik tayyorgarlik loyihasi rahbari Xie Xui "shahar barqarorligi" deganda falokat yuz berganda, shahar ta'sirga bardosh bera oladi va tezda javob beradi va tiklanadi, shahar funktsiyalarining normal ishlashini ta'minlash va moslashish orqali kelajakdagi ofat xavflariga yaxshiroq javob berish. Bu shahar ofatlari xavfini hal qilishning muhim chorasidir. Ushbu o'quv kursining mazmuni siyosatni talqin qilish, texnologiya almashish, ekspert ma'ruzalari, korporativ tashriflar va madaniy almashinuv tadbirlarini o'z ichiga oladi. Bu nafaqat tadqiqotchilar va yosh olimlarga qaratilgan, balki O'zbekiston hukumati amaldorlariga Xitoyning shaharsozlik va shaharlarning barqarorligi sohasidagi tajribasi va texnologiyasini chuqur tushunishga yordam berish, shuningdek, O'zbekistonga siyosatni shakllantirish, favqulodda vaziyatlarni boshqarish, hukumat darajasida ilmiy qarorlarni qabul qilish va strategik amalga oshirishga yordam berish. Partiya qo'mitasi doimiy qo'mitasi a'zosi va Chongqing universiteti vitse-Prezidenti Lyu Given ushbu hamkorlik orqali ikki tomon shaharlarning barqarorligi sohasidagi innovatsiyalarning hayotiyligini rag'batlantirishi va birgalikda yanada amaliy va istiqbolli ilmiy tadqiqotlar yutuqlari va texnik echimlarni birgalikda o'rganishi mumkinligiga umid bildirdi ikki mamlakat bilan. 2024 yil avgust oyida universitet O'zbekiston uy-joy qurilishi va qurilish vazirligining arxitektura instituti va Toshkent arxitektura-qurilish universiteti bilan birgalikda "Xitoy-O'zbekiston shaharshunoslik Qo'shma laboratoriyasi" ni tashkil etdi. Mamlakatdagi tegishli davlat idoralari va universitetlari bir necha bor Chongqing Universitetini shaharlarning barqaror rivojlanishi va infratuzilmaning barqarorligini oshirish sohalarida texnik qo'llab-quvvatlash va iste'dodlarni  o'qitishni taklif qildilar va mintaqaviy hamkorlikda rivojlanish va innovatsion salohiyatni oshirishga birgalikda ko'maklashdilar. Chongqing universiteti o'zbekistonlik 35 nafar yosh olimlar uchun texnik tayyorgarlik o'tkazish uchun o'qituvchilar guruhini tuzish uchun tegishli mutaxassis va professorlarni tashkil etadi.Ushbu ilmiy tadqiqot hamkorligiga e'tibor qaratgan holda, tomonlar ketma-ket ikki mamlakat o'rtasida uy-joy va qurilish sohasidagi standartlarni birlashtirish,  ko'p qavatli binolarni va chet el maktablarini rejalashtirish va loyihalash kabi loyihalarni amalga oshiradilar. Yosh olimlar qatorida Toshkent arxitektura-qurilish universiteti doktarantlari ham faol ishtirok etishmoqda.Toshpo'latov Salimjon  DoktorantMavzu: Seysmik kuchlar ta'sirida kòp qavatli temirbeton karkasli binolar konstruksiyalarini kuchaytirishning ratsional yechimlarini eksperimental tadqiq qilish.Kamalov Bobur  DoktarantMavzu: Ko’p qavatli binolarda zilzilaviy himoya vositalari yordamida binoning zilzilabardoshligini takomillashtirish.Mardonov Abbos DoktorantMavzu: Rezino-metall tayanchlarga ega binolarni seysmik kuchlar tasiriga BIM texnologiyalari yordamida xisoblash.
99
STREAM kompaniyasi bosh direktori ishtirokida Toshkent arxitektura-qurilish universiteti talabalari uchun o'tkazilgan seminar qiziqarli va samarali bo'ldi.
STREAM kompaniyasi bosh direktori ishtirokida Toshkent arxitektura-qurilish universiteti talabalari uchun o'tkazilgan seminar qiziqarli va samarali bo'ldi. Tadbir davomida talabalar kompaniya faoliyati, innovatsion yondashuvlari va loyihalari bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar. Seminar davomida bosh direktor kompaniyaning asosiy yo’nalishlari, muvaffaqiyatlarining sabablari va kelgusidagi rejalari haqida so‘zlab berdi. Talabalar esa o’zlarini qiziqtirgan savollarni berib, real loyiha jarayonlari va zamonaviy qurilish texnologiyalari haqida batafsil ma’lumot olishdi. Bu kabi seminarlar talabalar uchun amaliy bilimlarni boyitish, o’z sohasida tajribali mutaxassislar bilan muloqot qilish imkonini yaratadi. Shu bilan birga, STREAM kompaniyasining faoliyati yosh mutaxassislarga ilhom manbai bo’lib xizmat qiladi.